Roman Kantorski
„DOBRZE I TANIO nie będzie SZYBKO
DOBRZE I SZYBKO nie będzie TANIO
SZYBKO I TANIO nie będzie DOBRZE”
Te trzy zasłyszane, popularne casusy powinny uzmysławiać, zarówno serwisowi jak i klientowi czas, cenę i efekty naprawy samochodu. Jednak jest „coś za coś” – szybko nie jest równoznaczne z tanio. Dlatego niektóre serwisy wprowadziły usługę „naprawa od ręki”, która jest stosunkowo droga ale zaoszczędza czas klienta.
Wiarygodność serwisu. Dobrym źródłem, ponieważ sprawdzonym jest tzw. marketing szeptany wśród właścicieli samochodów korzystających z danego serwisu. Istotne jest jednak, że wiarygodność to fachowość wykonanej usługi, określenie czasu naprawy oraz – na ile to możliwe – kosztów. Ważne jest też to aby serwis zwracał uwagę nie tylko na naprawę/ wymianę danego elementu ale również na inne podzespoły, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.
Ponadto: klient, mimo, że tego wprost zazwyczaj nie powie oczekuje swego rodzaju doradztwa ze strony serwisu, pewnych sugestii w zakresie kierunku działań, inaczej mówić: pomocy w podjęciu decyzji. Wiarygodny serwisant w trosce o finanse klienta zasugeruje być może, że niekoniecznie trzeba uszkodzony element wymieniać a uda się go po prostu naprawić.
Wiarygodność to również wyraźne określenie terminu odebrania samochodu po naprawie oraz sugerowana, orientacyjna cena przed przystąpieniem do działań naprawczych. Jeżeli nawet, te wstępne założenia ulegają zmianie, należy poinformować o tym klienta i ustalić szczegóły. Wiarygodność serwisu podnosi z pewnością przedstawienie wachlarza możliwości zastosowania części do naprawy – oryginałów, zamienników i zamienników porównywalnej jakości. Klient ma świadomość montowanych części, w tym czasu ich wytrzymałości oraz dostrzega uczciwe podejście przez serwis.
Zwracam uwagę na sprawdzenie wiarygodności serwisów w Internecie, na forach. Sugeruję tutaj dużą ostrożność ponieważ całe rzesze hejterów nie są wiarygodnym źródłem – anonimowość internetowa niekoniecznie służy rzetelnemu przekazywaniu opinii.
Etyka mechanika. Etyka mechanika jest równoznaczna z wiarygodnością serwisu i w efekcie rzetelnością wykonywanych napraw. Mówiąc rzetelność mam na myśli uczciwość. Etyka to również patrzenie perspektywiczne na montowane elementy oraz ocena całości samochodu, czyli: uczulanie klienta na ewentualne kolejne działania naprawcze – wskazywanie na elementy samochodu, które w najbliższym czasie mogą ulec awarii. Etyka to również bezpieczeństwo. Jednak częste są przypadki, szczególnie dotyczące samochodów starszych, gdy klient chce odebrać pojazd z serwisu, w którym uszkodzenie, jeszcze nie zostało usunięte i zagraża bezpieczeństwu, życiu, zdrowiu. Wówczas warsztat, po wcześniejszym poinformowaniu klienta o zagrożeniach oczywiście musi wydać takie auto, jednak po podpisaniu przez właściciela specjalnego oświadczenia, z którego wynika, że jest świadomy wad pojazdu.
Zaniechanie regularnych kontroli pojazdu. Regularne kontrole pojazdu na ogół wynikają z częstotliwości jego używania. Jednak sprowadzają się zazwyczaj do napraw wynikających przy okazji zbliżającego się terminu okresowych badań technicznych. Firmy flotowe i właściciele nowych samochodów na ogół regularnie przeprowadzają ocenę stanu technicznego, co wynika z gwarancji jak i stałych umów serwisowych. Pojazdy starsze raczej nie są tak traktowane przez właścicieli. Efektem zaniechania regularnych badań, podobnie jak brak systematycznych wizyt u dentysty, to za czasem nawarstwienie się kosztów wynikających z mnogości podzespołów, które powinny zostać naprawione/ wymienione. Należy przy tym pamiętać, że w niektórych przypadkach uszkodzony albo będący w złym stanie technicznym jeden element przekłada się na zużycie kolejnych.
Życie pokazuje jednak, że świadomość to jedno, a finanse to drugie. Nie zawsze te dwa czynniki idą ze sobą w parze…