Skip to main content
Home » Ubezpieczenia » ABC kierowcy w przypadku kolizji
ubezpieczenia

ABC kierowcy w przypadku kolizji

Łukasz Kulisiewicz
Łukasz Kulisiewicz

Łukasz Kulisiewicz

Ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń

Kolizja na drodze może się przydarzyć nawet najlepszemu kierowcy. Przed odpowiedzialnością finansową sprawcę zdarzenia chroni polisa OC, która pokrywa koszty mienia zniszczonego w kolizji oraz wyrządzonych szkód osobowych. OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Zgodnie z prawem, polisę odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC ppm) musi posiadać każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce.

Chroń swój majątek – AC i assistance

Dobrowolnym ubezpieczeniem, które może przydać się właścicielowi samochodu, jest z kolei AC (autocasco). Polisa chroni nasz portfel, np. w sytuacji kradzieży auta, szkody parkingowej, a także pokrywa koszty naprawy naszego pojazdu, gdy jesteśmy sprawcą kolizji. Warto również zaopatrzyć się w pakiet assistance, który gwarantuje organizację pomocy na drodze, np. holowanie, usunięcie drobnej awarii, a nawet zmianę koła.

Co zrobić na miejscu zdarzenia?

Ubezpieczenie chroni cię przed finansowymi konsekwencjami zdarzenia na drodze. Co jednak zrobić na miejscu stłuczki czy wypadku? Przede wszystkim sprawdź, czy nikt nie został ranny. Jeśli jesteś pewien, że nikt nie ucierpiał, zabezpiecz miejsce zdarzenia, usuń wraz z innymi uczestnikami zdarzenia pojazdy z drogi, włącz światła awaryjne i ustaw trójkąt ostrzegawczy, by pozostali kierowcy zachowali szczególną ostrożność. W przypadku, gdy ktoś z uczestników wypadku odniósł obrażenia, udzielenie niezbędnej pomocy to priorytet. Wezwij pomoc, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Jakie dane są potrzebne? Czy wzywać policję?

W sytuacji, gdy w kolizji nikt nie ucierpiał, a kierowca, który ją spowodował, uznaje swoją winę i nic nie wskazuje, by był pod wpływem alkoholu lub narkotyków, nie musisz wzywać policji. Wystarczy, że spiszesz oświadczenie, w którym sprawca przyznaje się do spowodowania stłuczki. W oświadczeniu muszą znaleźć się dane kierowców, dane pojazdów (marka, model, numer rejestracyjny) i polisy sprawcy oraz informacje dotyczące samej kolizji. Gdy tylko masz możliwość, zrób zdjęcia uszkodzeń i miejsca zdarzenia. Formularz oświadczenia znajdziesz m.in. na stronie www.piu.org.pl/oswiadczenie. Jeśli sprawca zdarzenia nie ma przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy (a ma prawo nie mieć!), informacje na temat ubezpieczenia znajdziesz na stronie www.ufg.pl, po wpisaniu numeru rejestracyjnego i daty zdarzenia drogowego. Policję wezwij natomiast zawsze, gdy żaden z uczestników nie przyznaje się do winy lub okoliczności wypadku nie są jasne oraz gdy drugi uczestnik jest pod wpływem alkoholu lub uciekł z miejsca zdarzenia.

Skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem od razu

Warto jeszcze na miejscu zdarzenia skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem. Po pierwsze, doradzi ci od razu, jak postąpić, z jakiej lawety skorzystać, jaką ścieżkę likwidacji szkody wybrać, na co zwrócić uwagę. Jeśli twój zakład jest w systemie BLS – bezpośredniej likwidacji szkody, to twój ubezpieczyciel od razu zajmie się sprawą. Nie będziesz więc musiał kontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy, bo to załatwi twój zakład. Oczywiście, tradycyjny sposób likwidacji szkód to zgłoszenie zdarzenia do ubezpieczyciela sprawcy.

Prawa poszkodowanego

Niezależnie od tego, do kogo się zgłosisz, jako poszkodowany masz określone prawa. Ubezpieczyciel ma obowiązek przywrócić samochód do stanu sprzed kolizji lub jeśli to niemożliwe, wypłacić ci odpowiednie odszkodowanie. Masz też prawo do zadośćuczynienia i zwrotu kosztów poniesionych w związku z powstałą szkodą, np. zniszczonego w wypadku mienia. Gdy wypadek jest bardzo poważny, a twój powrót do całkowitej sprawności trudny, ubezpieczyciel pokrywa też koszty leczenia i rehabilitacji, przekwalifikowania zawodowego. Możesz też dostać rentę.

Gdzie naprawiać auto?

Naprawę może wykonać bezgotówkowo warsztat samochodowy wskazany przez ubezpieczyciela, możesz też jednak poprosić o odszkodowanie pieniężne i samemu wybrać warsztat. Pierwszy sposób jest dla ciebie najwygodniejszy – odbierasz po prostu naprawiony samochód. Na czas naprawy przysługuje ci auto zastępcze z OC sprawcy.

Terminy zgłoszenia szkody

Jeśli zgłaszasz szkodę z OC, masz na to sporo czasu: aż trzy lata, gdy zdarzenie nie było wynikiem przestępstwa. Nie zwlekaj jednak zbyt długo, najlepiej działać od razu po zdarzeniu. W większości spraw nie potrzebujesz pośrednika odszkodowawczego. Pamiętaj, zawsze możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy różnych stowarzyszeń lub darmowych porad prawnych. Wykaz instytucji, które udzielają bezpłatnej pomocy znajdziesz na stronach administracji lokalnej lub lokalnych sądów. Pomoc kancelarii odszkodowawczej przydaje się wyłącznie w bardzo skomplikowanych sprawach. Inaczej sprawa wygląda przy szkodach z AC. Tu koniecznie doczytaj warunki ubezpieczenia i sprawdź, w jakim czasie powinieneś zgłosić szkodę.

Next article