Jakub Faryś
Prezes PZPM
Nabywca indywidualny może sfinansować zakup swojego pojazdu ze środków własnych, z kredytu bankowego, leasingu konsumenckiego lub skorzystać z usługi wynajmu długoterminowego. Najprościej jest sięgnąć do własnej kieszeni i wyłożyć gotówkę na zakup wymarzonego auta. Jeżeli jednak takie rozwiązanie pozostaje poza naszymi możliwościami – pozostaje wzięcie kredytu. Banki mają bardzo różnorodne oferty dopasowane do możliwości klientów. Zwykle po uzyskaniu informacji o dochodach, a także informacji nt. wybranego pojazdu, szacuje się zdolność kredytową i przedstawia oferty dopasowane do możliwości i potrzeb. Innym rozwiązaniem dla nabywców prywatnych – jest leasing konsumencki. Tu firma leasingowa dokonuje zakupu samochodu i dzierżawi go nabywcy, który użytkuje pojazd przez określony czas za ustaloną ratę. Dopiero w dniu spłaty ostatniej raty użytkownik pojazdu staje się jego właścicielem. Inaczej niż w przypadku wynajmu długoterminowego, leasing konsumencki nie zakłada ograniczania się do wyznaczonego limitu kilometrów i nie generuje dodatkowych kosztów za kilometr, jeśli użytkownik przejechał więcej niż zakładał lub dodatkowych kosztów serwisowych – jeśli jeździł mniej. Zwykle jednak leasingodawca nie zapewnia auta zastępczego na czas naprawy, a przeglądy i naprawy są płatne osobno. W zależności od firmy leasingowej i modelu pojazdu – przeważnie także wymagany jest wkład własny.
Wynajem długoterminowy samochodów (Car Fleet Management) jest bardzo podobny do leasingu, tu jednak klient nie nabywa pojazdu na własność, a jedynie płaci firmie wynajmującej za możliwość użytkowania auta. Ten wariant zakłada konieczność zadeklarowania przez użytkownika limitu kilometrów. Jeśli jeździ mniej i przeglądy są rzadsze – nadal ponosi ich koszty w ratach najmu; jeśli przekroczy limit kilometrów – na koniec umowy będzie zobowiązany do dopłaty za każdy ponad limitowy kilometr. Uzgodniona miesięczna opłata za CFM obejmuje bowiem zarówno wynajem pojazdu, jak i jego kompleksową obsługę przez wyspecjalizowaną firmę zewnętrzną. Klient nie musi martwić się o kwestie związane z bieżącą obsługą samochodu, jego serwisowaniem czy też ubezpieczaniem. Po zakończeniu umowy samochód jest po prostu zwracany właścicielowi lub wymieniany na nowy.
Zanim nowy samochód pojawi się w firmie…
Zakup pojazdu do firmy powinien być dobrze skalkulowaną i przemyślaną inwestycją. Bez względu na to, czy planujemy zakup samochodu osobowego, dostawczego czy ciężarowego – kluczowe są właściwie określone potrzeby firmy oraz od obowiązującej w jej strukturach polityki flotowej. Pojazd może być sfinansowany ze środków własnych lub z kredytu, ale najczęściej auta służbowe nabywane są w leasingu czy w postaci wynajmu długoterminowego – często z pakietem obsługowo-naprawczym, w którym ustalona z góry zryczałtowana rata obejmuje koszt wynajmu i wszelkie koszty eksploatacyjno-serwisowe.
Bardzo duże znaczenie ma TCO (total cost ownership) pojazdu, choć w naszym kraju kluczowym kryterium wciąż pozostają cena i marka, niezbyt często bierze się natomiast pod uwagę wartość rezydualną, tj. cenę odkupu pojazdu czy koszt jego eksploatacji. TCO, rozumiany jako całkowity koszt posiadania, obrazuje całkowity koszt zakupu i eksploatacji pojazdu w trakcie całego okresu jego użytkowania przez indywidualnego nabywcę lub firmę. Należy pamiętać, że cena auta w momencie zakupu jest tylko jednym z elementów całkowitego kosztu eksploatacji – może się bowiem okazać, że samochód tańszy w zakupie straci znacznie więcej na wartości niż droższy.