Jakub Faryś
Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego
Wiosna to dla wielu ulubiona pora roku – świat budzi się do życia, a my, przy sprzyjającej pogodzie, możemy w końcu zadbać o nasz samochód. O to, co warto w tym czasie zrobić, by zwiększyć nasze bezpieczeństwo na drodze, pytamy Jakuba Farysia, prezesa Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.
Przygotowanie auta na wiosnę – o czym warto pamiętać?
Przede wszystkim trzeba pamiętać o wymianie opon z zimowych na letnie – jest to szczególnie istotna rzecz, którą trzeba zrobić w tym okresie. Wszystkie pozostałe czynności, do których zachęcam wiosną, są ważne i możliwe do wykonania przez cały rok. Wiosna może być jednak dobrym pretekstem, by zadbać o prawidłowy stan techniczny naszego samochodu. Kluczowe jest, byśmy użytkowali auto bezpieczne i nie stwarzali zagrożenia dla siebie oraz innych uczestników ruchu. Dobry stan techniczny samochodu to również mniejsze wydatki skumulowane, natomiast pojazd w złym stanie technicznym może wiązać się z wysokimi mandatami.
Na jakie aspekty, poza wymianą opon, kierowca powinien zwrócić uwagę?
Warto sprawdzić, czy po zimie nie wozimy zbędnych rzeczy w bagażniku, które stanowią dodatkowe, niepotrzebne kilogramy, a co za tym idzie – powodują wyższe zużycie paliwa. Powinniśmy też zdjąć już bagażnik dachowy, jeśli taki posiadamy, a w którym woziliśmy np. narty.
Wiosna to też doskonały czas na to, byśmy dokładnie umyli nasz samochód i sprawdzili, czy nie pojawiły się ewentualne ogniska korozji lub zadrapań karoserii. Zachęcam również do odwiedzenia autoryzowanej stacji diagnostycznej, aby specjaliści mogli dokładnie ocenić stan naszego pojazdu. Warto w tym czasie sprawdzić akumulator, poziom olejów i wszystkich płynów eksploatacyjnych. Jeżeli zima była śnieżna, a drogi były posypywane solą, musimy się liczyć z tym, że błoto pośniegowe częściowo zasycha na podwoziu samochodu i może powodować korozję. Wiosna zatem jest dobrym momentem do poświęcenia czasu naszemu samochodowi – sprawdzeniu jego stanu technicznego, wyczyszczeniu go, pozbycia się zbędnych rzeczy i zmiany opon na letnie.
Odpowiednia widoczność a kwestia bezpiecznej jazdy – jak często należy wymieniać wycieraczki oraz jak ocenić ich kondycję?
W ramach przeglądu technicznego bezwzględnie trzeba sprawdzić, czy pióra wycieraczek są w dobrym stanie, ponieważ – tak jak opony – wpływają na nasze bezpieczeństwo. Jeśli będziemy mieć pióra wycieraczek, które dobrze przylegają do szyby, w sprawnym tempie odprowadzają wodę – jest to gwarancja naszego bezpieczeństwa. Pamiętajmy też o wycieraczce przy tylnej szybie – jest to istotne, szczególnie gdy wyruszamy w dłuższą trasę. Czysta tylna szyba to podstawa widoczności innych uczestników ruchu drogowego. Podsumowując – wszystkie elementy wpływające na to, że nas widać i że my dobrze widzimy, są niezwykle ważne.
Nie ma określonego konkretnego czasu, w którym powinniśmy wymieniać wycieraczki – jest to zależne od potrzeby, od tego, jak często ich używamy itp. Na niektórych piórach wycieraczek znajdują się znaczniki wskazujące na ich zużycie, zatem możemy się nimi kierować przy ocenie ich stanu.
Jak należy dbać o wycieraczki, by służyły nam jak najdłużej? Do czego może doprowadzić użytkowanie zużytych wycieraczek samochodowych?
Dbajmy o to, by pióra naszych wycieraczek były zawsze czyste, nie były tłuste, pokryte lodem i pyłem. Bardzo często podczas przymrozków kierowcy spryskują oszronioną szybę płynem, a następnie jeszcze zamrożonymi wycieraczkami starają się usunąć lód – jest to prosta droga do uszkodzeń mechanicznych piór. Warto zatem od czasu do czasu je przeczyścić oraz nie używać przy zamarzniętych szybach.
Sprawdzajmy również, czy nie są one uszkodzone lub już nieelastyczne. Zużyte, zepsute pióra wycieraczek mogą zniszczyć naszą szybę – wtedy konsekwencje są znacznie poważniejsze, a koszty naprawy dużo wyższe.