Adam Klimek
Prowadzący program „Klimek kontra Duda” na antenie TVN Turbo
W okresie wiosennym robimy porządki w swoich ogrodach i domach. Nie powinniśmy jednak w tym kontekście zapominać także o naszych samochodach. Jak zatem przygotować do sezonu wiosennego nasze auto? O tym porozmawialiśmy z ekspertem, prowadzącym programy motoryzacyjne w TVN Turbo, Adamem Klimkiem.
Zbliżająca się wiosna to w wielu przypadkach czas gruntownych porządków w samochodzie. Dlaczego tak ważne jest korzystanie z produktów najwyższej jakości oraz przegląd samochodu przed zbliżającym się wiosennym sezonem?
Przygotowanie do sezonowości jest niezwykle kluczowe, ponieważ nie tylko wpływa na komfort jazdy, ale także na nasze bezpieczeństwo. Tutaj musimy zwrócić uwagę na wiele kwestii. Pierwsza z nich to klimatyzacja – zazwyczaj jej nieprawidłowe funkcjonowanie zauważamy, dopiero gdy jest upał. Wtedy mamy problem z jej naprawą przez kolejki w serwisach i brak części. Warto korzystać z klimatyzacji przez cały rok – brak tej aktywności sprawia, że niektóre awarie mogą być bardzo kosztowne. Po okresie zimowym warto oczyścić wszelkie kanały, w tym te, przez które dociera do wnętrza auta czyste powietrze. Zanieczyszczeń w zimie jest sporo – liście, igły z drzew, piasek, sól, to wszystko wpada do naszych kratek. Należy wymienić filtr kabiny, najlepiej dwa razy w roku przed zimą i po. Kolejną kwestią jest płyn chłodzący – warto go wymieniać, o czym pisze każdy producent, co ok. 36 miesięcy. Nie tylko dlatego, że może nam wyparować w lecie, ale także z tego względu, że mogą w nim ustąpić funkcje antykorozyjne. Na wiosnę należy sprawdzić płyn hamulcowy, który bardzo szybko się starzeje przez wiele systemów w aucie, w tym ABS. Podstawą jest także wymiana oleju silnikowego, ponieważ w obecnych samochodach jego przydatność jest znacznie krótsza. Warto także dokładnie umyć auto po zimie, wymienić filtry, opony i wiele, wiele innych.
Czy akumulatory bezobsługowe wymagają kontroli? Dlaczego nie trzeba dolewać do nich wody destylowanej i nie można ich otwierać?
Faktycznie, są one przełomowe – można je w pełni wyładować i szybko naładować. Jednak akumulatory zamykane hermetycznie paradoksalnie mają mniejszą żywotność. Przyjmuje się, że już po 3 latach należy je kontrolować regularnie, nie tylko w okresie zimowym. Takie sprawdzenie nie trwa dłużej niż kwadrans. Wykonuje się pełen test obciążeniowy akumulatora, po czym otrzymujemy wyniki, w jakiej akumulator jest kondycji, dzięki czemu unikniemy późniejszych kłopotów.
Jak dobrać prostownik do akumulatora, by przedłużyć jego żywotność? Czym się kierować, wybierając odpowiedni prostownik?
Prostownik do akumulatora to złożony temat. Musimy wiedzieć, jakiego typu akumulator posiadamy. Oczywiście istnieją prostowniki automatyczne, które same decydują o stopniu ładowania, jednak nie zawsze się to sprawdza. Przykładowo, jeśli mamy silniki z systemem start-stop, bardzo często zasilają je akumulatory AGM, wymagające innego prostownika. Jest to zatem kwestia niezwykle indywidualna.
W jakich programach w wiosennej ramówce będziemy mogli Pana zobaczyć?
Na wiosnę widzowie zobaczą budowę kamperów w programie Klimek kontra Duda. Ostatnie prace zakończyłem na konstruowaniu instalacji, która ma odpowiadać zarówno za podgrzewanie wody i całego samochodu, jak i dostarczać gaz do kuchenki. Odebrałem swojego kampera od lakiernika i rozpocząłem prace przy tworzeniu zabudowy. Mam nadzieję że mój kamper zwycięży tę kontrę. Premierowe odcinki już od 28 lutego na antenie TVN Turbo.