Marcin Stasiak
Ekspert ds. finansowania pojazdów lekkich Związku Polskiego Leasingu
Auta firmowe są dzisiaj podstawowym narzędziem pracy w każdej niemalże firmie. Na rynku dostępnych jest wiele sposobów ich finansowania, ale leasing jest najpowszechniej stosowanym instrumentem, dającym przedsiębiorcy wiele korzyści. W I półroczu 2017 roku blisko połowa z zarejestrowanych w Polsce wszystkich nowych aut była sfinansowana leasingiem. Kluczem do popularności tej formy finansowania jest dostępność oraz proste procedury udzielania leasingu firmom na samochody osobowe. Wpłata własna (udział) przy finansowaniu może zaczynać się nawet od 0 proc., a okres finansowania (kontraktu) wynieść nawet 7 lat. Dzieje się tak, ponieważ firmy leasingowe stosują inne procedury niż banki – zabezpieczeniem transakcji jest sam przedmiot pozostający własnością leasingodawcy aż do całkowitej spłaty zobowiązań przez przedsiębiorcę. Istotne z punktu widzenia prowadzącego biznes są też korzyści podatkowe, ponieważ raty leasingowe pomniejszają podstawę opodatkowania, a połowę stawki podatku VAT przedsiębiorca może odliczyć.
Leasing – i stać Cię na więcej
Nowoczesną i najdogodniejszą odmianą leasingu jest jego konstrukcja harmonogramu spłat zbudowana w oparciu o wysoką wartość resztkową auta na koniec kontraktu leasingowego (HRV = High Residual Value). Taki harmonogram powoduje, że firma przez okres leasingu spłaca tylko część wartości całego pojazdu, a wartość jego wykupu ustawiona jest na wysokim 40-50 proc. poziomie wartości początkowej. W leasingu o takiej konstrukcji miesięczne raty mogą być o 1/3 niższe w stosunku do standardowego leasingu z klasycznie niskim wykupem. Dzięki temu przedsiębiorca, planujący wydatki firmy, zyskuje w tym samym budżecie możliwość jeżdżenia samochodem z lepszym wyposażeniem lub wyższej klasy. Na koniec leasingu może wykupić auto za z góry ustaloną wartość lub pozostawić leasingodawcy, u którego zapewne podpisze nową umowę na kolejne, bardziej nowoczesne auto.
A może pożyczka?
Inną ciekawą formą finansowania przypominającą kredyt bankowy, jest pożyczka samochodowa oferowana przez firmy leasingowe. Produkt ten dostępny jest zarówno dla firm jak i osób fizycznych. Zaletą, podobnie jak w leasingu, jest prostota i szybkość dostępu do tej formy finansowania, wynikająca z połączenia prostych procedur firm leasingowych oraz zalet produktu kredytowego: większa elastyczność w możliwości szybszej spłaty zaciągniętego zobowiązania oraz fakt, że finansowany samochód zarejestrowany jest od razu na pożyczkobiorcę.
Klienci decydujący się na którąś z wymienionych form mogą sfinansować zarówno nowe jak i używane samochody osobowe i dostawcze. Większość instytucji finansowych oferuje do leasingu dodatkowe usługi, które wspomagają obsługę aut firmowych, takie jak pakiety ubezpieczenia (także wieloletnie wliczone w raty leasingowe na cały okres finansowania), karty paliwowe – czyli możliwość bezgotówkowego tankowania z odroczeniem płatności wraz z ratą leasingową, a także programy assistance zapewniające pomoc w sytuacji zaistnienia szkody lub awarii pojazdu.
Bezpośrednia współpraca z dostawcami aut umożliwia negocjowanie atrakcyjnych rabatów dla firm leasingujących, co przekłada się na korzystne warunki cenowe proponowane firmom decydującym się na leasing lub pożyczkę. To kolejna znacząca zaleta dla klientów.